Obserwujemy kilka ciekawych zjawisk dotyczących ofert składanych przez biura rachunkowe zarejestrowane w serwisie KsiegowyNaStart.
Po pierwsze relatywnie mało biur składa oferty. Mieliśmy ostatnio bardzo ciekawe zapytanie o pełną księgowość i tylko jedno z wielu biur, do których wysłaliśmy prośbę złożyło konkretną ofertę. O tyle to dziwi, że pełna księgowość jest zwykle wielokrotnie droższa a czasami wcale nie tak skomplikowana jak się sądzi – czytaj marże są wyższe. Generalnie widzimy, że średnio około 20% biur, do których wyślemy prośbę złoży ofertę. Co oczywiste preferujemy biura, które opłaciły pakiet Biznes, ale wysyłamy (tu już bez gwarancji jakiejkolwiek liczby zapytań) zapytania także do biur zarejestrowanych w pakiecie Start. I o dziwo procent składanych ofert nie jest istotnie wyższy wśród biur, które mają płatny pakiet Biznes.
Po drugie ciekawy jest zakres cenowy ofert. Analizując wiele zapytań możemy stwierdzić, że różnice pomiędzy najtańszym a najdroższym biurem (ofertami) wahają się pomiędzy 2 a 4 razy! Inaczej – najdroższe oferty są droższe od 200% do 400%. Zważywszy, że przedsiębiorca bardzo konkretnie definiuje czego potrzebuje można powiedzieć, że jest to niemal ta sama usługa a wyceniana jest różnie.
Po trzecie bardzo ciekawe są dodatki do standardowej usługi księgowej. Niektóre bura za “dodatek” uważają np. “weryfikowanie i księgowanie dokumentów” co dla bardziej doświadczonego przedsiębiorcy będzie kuriozalne. Część biur “gra ceną” i na przykład “Cena promocyjna przez pierwsze 3 miesiące 500 zl” a później jest już wyższa. Dodatki to także dostęp do panelu klienta czy bezpłatne fakturowanie online. Zdarzają się także szkolenia BHP.
Jakie płyną z tego wnioski dla biur zarejestrowanych w systemie KsiegowyNaStart:
- Jeśli już otrzymałeś zapytanie składaj szybko ofertę – masz dużą szansę wygrać ten wyścig, pozostali albo śpią albo w ogóle nie zamierzają składać swoich ofert.
- Jeśli Twoja cena jest sensowna wiedz, że będą dużo droższe oferty i wtedy Twoja ma szansę.
- Jako dodatki daj to co faktycznie jest dodatkiem a nie standardem. Wiele biur nie oferuje żadnych benefitów w cenie.
“Co oczywiste preferujemy biura, które opłaciły pakiet Biznes, ale wysyłamy (tu już bez gwarancji jakiejkolwiek liczby zapytań) zapytania także do biur zarejestrowanych w pakiecie Start. I o dziwo procent składanych ofert nie jest istotnie wyższy wśród biur, które mają płatny pakiet Biznes.” – a co w tym dziwnego? Mając pakiet bezpłatny nie da się złożyć oferty. Po co mi wysyłacie zachętę do złożenia oferty (bezpłatnie), skoro to nie działa?
Ofertę może złożyć każde biuro rachunkowe, które otrzyma od nas zapytanie ofertowe przedsiębiorcy. Każde, czyli zarówno posiadające ważny pakiet biznes jak i w bezpłatnym pakiecie Start. W pakiecie biznes gwarantujemy liczbę zapytań rocznie, a w pakiecie start niczego nie gwarantujemy i wysyłamy zapytania wtedy gdy uznamy to za konieczne. W pakiecie start przesyłamy także zapytania ofertowe do wglądu i wtedy nie można na nie złożyć oferty (“to nie działa”). Robimy to po to, aby zapoznać naszych Klientów z biur rachunkowych z tym co do nas spływa. Ponieważ zapytania ofertowe są bardzo różnorodne i przez to ciekawe warto być na bieżąco. Chcąc na te zapytania odpowiedzieć należy wykupić pakiet biznes. Robimy tak także dlatego aby udowodnić, że zapytania do nas ciągle spływają czyli przedsiębiorcy aktywnie szukają księgowego lub księgowej.
W takim razie po co mi wysyłacie link do złożenia oferty wraz z informacją: “Mamy dla Ciebie specjalną ofertę – możesz teraz bezpłatnie odpowiedzieć na zapytanie przedsiębiorcy.”? Coś tu się nie zgadza. Strata czasu.
Jeśli wysłaliśmy odnośnik do złożenia oferty w odpowiedzi na zapytanie ofertowe przedsiębiorcy z adnotacją “możesz teraz bezpłatnie odpowiedzieć na zapytanie przedsiębiorcy” to można taką ofertę złożyć i do tego zachęcamy. W pakiecie start także można składać oferty jeśli otrzyma się taką możliwość jedynie nie ma żadnej pewności, że będzie to możliwe oraz ile będzie takich możliwości w roku.
To dosyć interesujące, że firmy nie chcą zarabiać i powiększać ilości klientów. Jak kiedyś zaczynałam działalność jeszcze wtedy nie związaną z rachunkowością to po założeniu DG dostałam kilka telefonów od biur rachunkowych, które atakowały mnie bardzo niskimi stawkami więc jak widać to jest przykład drugiej skrajności.
Niestety nie wszystkie biura wykazują się profesjonalizmem tak potrzebnym tej branży. Jest wielu partaczy i “księgowych”. Warto zwrócić uwagę czy biuro ma certyfikat Centrum Informacji Księgowej.
Zawsze najlepiej sprawdzać jakość poprzez zewnętrzne organizacje certyfikujące. W takim przypadku bardzo duże znaczenie ma metodologia weryfikacji.
swietny artykul. mam nadzieje ze cos jeszcze napiszesz, bo cos cicho. na wszelki dodaje do zakladek
Bardzo proszę – aktualny temat: https://ksiegowynastart.pl/2020/praca-biurze-rachunkowym-czasie-pandemii-covig-19/
Ciekawa informacja. Warto się temu przyjrzeć dokładniej.