Często myśląc o księgowym czy księgowej mamy obraz kogoś kto “księguje” czyli odtwarza to co już się stało, klasyfikuje dokumenty, nalicza podatki. I mamy rację – to jest główne zadanie księgowych: podatki, składki ZUS, rozliczenia z Urzędem Skarbowym i ZUS. Czy to jednak zwiększa konkurencyjność Twojej firmy? Może jedynie ją zmniejszać jeśli masz zbyt wiele wizyt w urzędach albo płacisz zbyt wysokie podatki. W jaki sposób Twoja księgowa może Tobie pomóc w prowadzeniu biznesu?

Na początku

Założenie firmy to nie jest wbrew pozorom trywialna sprawa i warto mieć kogoś kto poprowadzi przez meandry urzędów i formularzy. Może to Tobie znacznie pomóc w przyszłości – unikniesz korekt zgłoszeń, przerejestrowań etc.

Rozumienie biznesu

Dobra księgowa uczy Ciebie co warto a co nie. Które koszty można a czego i dlaczego nie. Pokazuje na co wydajesz pieniądze i ile. Paradoksalnie księgowa to widzi co miesiąc a wielu właścicieli firm nie choć te pieniądze to oni wydają.

Co możesz poprawić?

Na czym zarabiasz najlepiej i ile to jest w procentach? Jeśli nie umiesz tego policzyć poradź się księgowej. Ona rachunek kosztów ma w małym palcu.