Do tej pory wielu ludziom wydaje się, że Jednolity Plik Kontrolny to tylko więcej pracy i nadzoru państwa. Na pewno jest to ważny mechanizm kontroli Ministra Finansów nad prawidłowymi rozliczeniami fiskalnymi. O dziwo jednak wprowadzenie JPK ma także swoje dobre strony – wprowadza standardy. Pliki JPK za chwilę będzie wystawiał każdy albo prawie każdy program dla biznesu. Nie ważne, w czym napisany i jak działający. Czy lokalnie pod Windows, czy przez przeglądarkę. To daje ogromne możliwości wymiany danych pomiędzy podmiotami gospodarczymi.

Dwa przykłady z rynku biur rachunkowych.

Księgowanie faktur sprzedaży

Do tej pory w wielu sytuacjach a szczególnie w przypadku księgowania małych podmiotów nie było to ani możliwe ani opłacalne aby wprowadzać automatyzację w tym obszarze. Kosztowne i sprawiające kłopoty konwertery, wiele rozmaitych formatów czy brak możliwości eksportu utrudniał tę pracę. Od teraz wystarczy z pozycji biura rachunkowego zobowiązać przedsiębiorcę do eksportu pliku JPK_FA lub JPK_VAT ze swojego programu do fakturowania. To żaden kłopot – minuta pracy na miesiąc a duża pomoc. Jest to także korzyść dla przedsiębiorcy: dodatkowa weryfikacja czy wszystkie faktury zostały dostarczone i są prawidłowe. W przypadku zgubienia faktury czy jej modyfikacji sprawa wyjdzie natychmiast. Plik JPK zawiera bowiem dane z faktur i świetnie nadaje się jako “suma kontrolna”. Z kolei dla księgowego nawet zaimportowanie dwudziestu czy trzydziestu faktur w postaci wczytania pliku JPK to oszczędność kilkunastu minut pracy a minuty z wielu firm się sumują. Ważne, aby posiadać oprogramowanie księgowe, które potrafi wczytać pliki JPK.

Księgowanie faktur zakupu

Tu temat jest nieco trudniejszy, gdyż faktury zakupu pochodzą z wielu różnych firm. Jednak także i tu z pomocą przychodzi standard JPK_FA. Są już obecne w przestrzeni gospodarczej przyjazne faktury, które można zaksięgować w sekundę. PrzyjaznaFaktura wykorzystuje właśnie standard JPK, który stał się najbardziej powszechną elektroniczną formą zapisu danych na fakturze. Wystarczy zeskanować aplikacją swojego smartfonu (iPhone lub Android) i dane z faktury w magiczny sposób pojawią się w programie księgowym.ZPrzyciskiem

Można także przyjazną fakturę zeskanować kamerką laptopa lub po prostu przeciągnąć przyjazną fakturę do programu księgowego. A liczba obsługiwanych programów ciągle rośnie.